Ile jeszcze mogę urosnąć, mając 14 lat?

Mam 14 lat i 160 cm wzrostu, ale to mało jak na mój wiek. Chciałabym urosnąć - czy to możliwe? Mój tata ma 182 cm wzrostu, mama 158, mój brat ma 19 lat i mierzy 190 cm. Czy ja jeszcze urosnę?

14 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Twój wzrost znajduje się pomiędzy 25 a 50 centylem na siatkach centylowych wzrostu dziewcząt. Oznacza to, że wysokość Twojego ciała jest w normie i nie masz niedoboru wysokości.

Twój wzrost jeszcze może ulec zmianie, ponieważ ostateczna wysokość ciała ustala się pomiędzy 18-20 rokiem życia, kiedy to układ kostny kończy dojrzewanie i dochodzi do zarośnięcia nasad kości długich. Trudno mi powiedzieć, ile jeszcze urośniesz, ponieważ na ostateczny wzrost wpływa wiele czynników, m.in. wiek rozpoczęcia i zakończenia dojrzewania, hormony wydzielane podczas dojrzewania, wzrost rodziców, stan odżywienia. Nie martw się zatem na zapas, ponieważ masz jeszcze kilka lat rozwoju przed sobą.

Pozdrawiam