Jak mam urosnąć 10 cm?

Mam 168 cm wzrostu a chciałabym urosnąć jeszcze jakieś 10 cm (mam 16 lat jestem dziewczyną) moja mama ma 170 cm wzrostu a tata 168, brat 189 cm, a siostra 175. Od najwcześniejszych lat mówiono mi (osoby z mojego otoczenia) że będę bardzo wysoka (może rodzice nie mają imponującego wzrostu ale większość mojej rodziny np kuzynki mają 173-180 cm a kuzyni 180-205 cm wzrostu). Nawet gdzieś czytałam że aby sprawdzić ile się będzie miało w przyszłości wzrostu trzeba pomnożyć 2 razy wzrost jaki się miało w wieku 2 lat tak też zrobiłam (miałam 89 cm) a więc jako dorosła powinnam mieś te 178 cm nie wiem dlaczego już nie rosnę może to jest spowodowane tym, że pochodzę z rodziny gdzie ojciec jest alkoholikiem (kiedy byłam młodsza zawsze dawał mi kilka łyków piwa a ja byłam nieświadoma) z moją sytuacją rodzinną związany jest stres (jestem zestresowana także w szkole bo jestem bardzo ambitna i zawsze boję się że coś 'zawalę'). Może te czynniki wpływają na to iż nie rosnę. Proszę mi odpowiedzieć. co mam zrobić by urosnąć

Witam serdecznie,

trudno stwierdzić ile i czy jeszcze urośniesz. Nie ma na to matematycznego wzoru, ale nie powinnaś się martwić na zapas. Ostateczna wysokość ciała ustala się pomiędzy 18-20 rokiem życia, kiedy układ kostny kończy dojrzewanie i dochodzi do zarośnięcia nasad kości długich. Na ostateczny wzrost wpływa wiele czynników m.in. wiek rozpoczęcia i zakończenia dojrzewania, hormony wydzielane podczas dojrzewania, wzrost rodziców, stan odżywienia.

Powinnaś dbać o dietę, aby nie zabrakło w niej składników odżywczych, zwłaszcza białka, witamin i składników mineralnych. Jadaj regularne posiłki bogate w chude białko z nabiału, mięsa, jaj oraz ryb.
Jedz dużo warzyw i owoców, które dostarczą Ci witamin oraz produktów zbożowych z pełnego ziarna. Nie zapominaj o wapniu, którzy służy jako budulec kości (Wapń w organizmie), a także o aktywności fizycznej - ruch również wspomaga rozwój.

Pozdrawiam