Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mam 15 lat i 180 wzrost czy jeszcze urosnę?

Czy jeszcze urosnę ? Mam straszne kompleksy na punkcie mojego wzrostu, bo koledzy są mniejsi ode mnie. I tak juz bym nie chciała rosnąć. Okres juz mam. Teraz tylko mi zależy żeby przybrać na wadze, czy wtedy moj wzrost się  ureguluje i juz nie będzie się  wydawało że jestem taka wysoka ?
ponad rok temu

Co to jest menopauza?

Menopauza to bardzo trudny okres w życiu kobiety. Nazywany jest również przekwitaniem. Pojawia się najczęściej u kobiet po 50 roku życia. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o menopauzie.

Witam serdecznie,

Przy obecnym wzroście Twoja masa ciała jest zbyt niska i masz niedowagę. Powinnaś przytyć kilka kilogramów, gdyż niedowaga może być równie niebezpieczna dla zdrowia jak nadwaga.

Trudno stwierdzić, czy jeszcze urośniesz, ponieważ na ostateczny wzrost wpływa wiele czynników m.in. wiek rozpoczęcia i zakończenia dojrzewania, hormony wydzielane podczas dojrzewania, wzrost rodziców, stan odżywienia. Twój wzrost jeszcze może ulec zmianie, ponieważ ostateczna wysokość ciała ustala się pomiędzy 18-20 rokiem życia, kiedy to układ kostny kończy dojrzewanie i dochodzi do zarośnięcia nasad kości długich.

Jeśli martwi Cię Twój wzrost i masa ciała spróbuj porozmawiać o tym z rodzicami i udajcie się wspólnie do lekarza. Będziesz mieć wówczas pewność, czy wszystko jest w porządku.
I głowa do góry! Za kilka lat Twój wzrost nie będzie budził już takiego zainteresowania wśród kolegów i pozbędziesz się kompleksów.

Pozdrawiam

Dietetyk, współautorka książki pt. „Leki i pożywienie – interakcje”.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy