Ile jeszcze urosnę? Mam 17 lat

Witam, mam 17 lat ostatnio skończone i zależy mi mniej więcej ile urosnę dodam ze mój ojciec ma 174 wzrostku a mama 158 ja mam 165 i ostatnio doktor w szkole powiedziała mi że 169 to będzie max martwię się ponieważ to dla mnie będzie bardzo duży kompleks i chciałbym się dowiedzieć czy są jakieś metody żebym mógł dobić chociaż do tych 175 cm wzrostu to dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
17 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

trudno stwierdzić ile i czy jeszcze urośniesz, ale nie powinieneś  martwić się na zapas. Ostateczna wysokość ciała ustala się pomiędzy 18-20 rokiem życia, kiedy układ kostny kończy dojrzewanie i dochodzi do zarośnięcia nasad kości długich. Na ostateczny wzrost wpływa wiele czynników m.in. wiek rozpoczęcia i zakończenia dojrzewania, hormony wydzielane podczas dojrzewania, wzrost rodziców, stan odżywienia.

Możesz jednak zadbać o dietę, aby nie zabrakło w niej składników odżywczych, zwłaszcza białka, witamin i składników mineralnych. Jadaj regularne posiłki bogate w białko z nabiału, mięsa, jaj oraz ryb. Jedz dużo warzyw i owoców, które dostarczą Ci witamin oraz produktów zbożowych z pełnego ziarna. Nie zapominaj o wapniu, którzy służy jako budulec kości (Wapń w organizmie), a także o aktywności fizycznej - ruch również wspomaga rozwój.

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-ile-i-dzieli-czemu-moge-jeszcze-uro...

Pozdrawiam