Ile może goić się gardło?

Witam. 3 dni temu połknąłem gorącego ziemniaka i oparzylem sobie gardło. Mam nieduże brązowe zabarwienia i trochę szczypie. Jak długo goi się taka rana i czy nic od tego się nie zrobi gorszego? Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby doszło do poparzenia jamy ustnej, jak było w Pańskim przypadku.

W pierwszej kolejności należy możliwie szybko schłodzić poparzone miejsce – a więc wypić zimną wodę lub ssać kostki lodu. Pomocne może okazać się również mleko, mieszanka wody z solą (wykazuje działanie odkażające) lub preparaty dostępne w aptece, takie jak tabletki do ssania, maści lub żele.

Takiego oparzenia nie jesteśmy w stanie opatrzyć, dlatego w przypadku poparzeń jamy ustnej stosuje się dietę o lekkiej konsystencji, łatwej do połknięcia. Należy również unikać gorących potraw oraz napojów, aby dodatkowo nie podrażniać rany.

Ulgę powinien Pan poczuć już po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie warto udać się do lekarza rodzinnego. W wyniku poparzenia może bowiem dojść do powstania nadżerki bądź owrzodzenia, których skutkiem może być nawet proces nowotworowy, dlatego nie wolno ich lekceważyć, zwłaszcza jeśli będą utrzymywały się dłużej niż kilkanaście dni.

Pytania o oparzenia jamy ustnej wraz z odpowiedziami specjalistów znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-regeneruja-sie-kubki-smakowe-po-oparzeniu-jezyka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-nalot-i-grudki-po-oparzeniu-jezyka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pecherz-na-podniebieniu-po-oparzeniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.