Intensywny trening a kłopoty z sercem

Witam. Kilka dni temu brałem udział w dość intensywnym treningu, po którym dostałem pewnych kłopotów z sercem. Silne kołatanie przez kilka godzin. Towarzyszył mu ucisk i ból w głowie oraz bardzo nabrzmiała i tkliwa tętnica na prawej skroni, ale ciśnienie nie było wysokie. Tylko puls ponad 100. Te objawy przeszły, z wyjątkiem utrzymującego się powiększenia tętnicy skroniowej. Nadal jest bardzo nabrzmiała i wrażliwa, choć minęło parę dni. Czy to powód do zmartwienia? Bardzo proszę o odpowiedź.

Dobry wieczór,

Proszę udać się do lekarza, koniecznie trzeba Panią dokładnie zbadać. Dolegliwość o której Pani pisze może być wynikiem olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Aby wykluczyć lub potwierdzić tę diagnozę trzeba Panią zbadać i zebrać dokładny lekarski wywiad. Pomocnymi badaniami będą oznaczenia OB, CRP, morfologii krwi oraz fosfatazy zasadowej - ulega podwyższeniu u ok 30% chorych. Warto również oznaczyć fibrynogen. USG może ujawnić zmiany zapalne w tętnicy skroniowej. Zlotym standardem diagnostycznym w tym przypadku jest badanie histologiczne wycinka tętnicy skroniowej, czyli wykonanie biopsji. Na spokojnie proszę udać się do lekarza, który Panią zbada i zaleci dalsze postępowania. To schorzenie występuje głównie u osób ... w podeszłym wieku, więc w Pani przypadku przyczyna może być inna. Nie powinna Pani jednak zwlekać z wizytą u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz