Interpretacja badania Holter EKG

Mam 16 lat, pierwsze badanie przeprowadzone było we wrześniu, natomiast drugie w styczniu. Badania zlecone były ze względu na minimalną niedomykalność zastawki aortalnej oraz nieprawidłową utratę masy ciała. Bardzo proszę o odpowiedź, czy wyniki się poprawiły i co to oznacza i na jaką dolegliwość wskazuje/wskazywało. I badanie: średnia częstość rytmu - 48 rytm zatokowy, liczne okresy bradykardii zatokowej. Minimalna częstość rytmu 27 w trakcie snu, maksymalna 132 w trakcie aktywności. Pauz dłuższych od 2 s wystąpiło 185, maks. 2,4 s w trakcie bradykardii zatokowej. W trakcie badania liczne okresy bezobjawowej bradykardii zatokowej. Pobudzeń komorowych zarejestrowano 0. II badanie: Średnia częstość rytmu wynosiła 66/min-rytm zatokowy. Minimalna częstość rytmu wynosiła 38/min, bradykardia zatokowa w trakcie snu, maksymalna częstość rytmu 157/min, tachykardia zatokowa w trakcie aktywności. Pauz dłuższych od 2 s wystąpiło 0. Pauzy ma 1781ms w mechanizmie bloku zatokowo-przedsionkowego 2:1. Pobudzeń komorowych zarejestrowano 0. Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Dokonując analizy porównawczej obu wyników badań holterowskich, można, jak najbardziej, stwierdzić poprawę. Nadal jednak cierpi Pani na bradykardię zatokową, czyli, mówiąc kolokwialnie, zmniejszoną czynność serca. Powinna Pani być pod stałą opieką lekarza kardiologa. Proszę udać się z wynikiem do takiego specjalisty, który po osobistym zbadaniu Pani oraz analizie badań, zaleci odpowiednie postępowanie.