Interpretacja lipidogramu i wysoki wskaźnik aterogenny

Witam mam 31 lat 186cm 100kg proszę o interpretację lipidogramu Trójglicerydy 2,02mmol/l [<1,7] H cholesterol 5,95 mmol/l[3,00-500]H Hdl-cholesterol 0,89 mmol/l[>1,0]L HDL%- 15% L norma>20 LDL 4,14 mmol/l Wskaznik aterogenny 5,7[2,0-4,0]H. Martwię się wysokim wskażnikiem aterogennym badania robiłem prywatnie czy jest się czym przejmować i czy iść do lekarza.Dodam że ciągle bolą mnie nogi od kolan w dół i jestem ciągle osłabiony i palę papierosy

Aleksander Ropielewski

Jest Pan bardzo obciążony w kierunku chorób układu krążenia i należy już teraz podjąć działania pod nadzorem lekarza rodzinnego, w razie dodatkowych problemów kardiologa. W niedalekiej przyszłości grożą Panu powikłania miażdżycy takie jak zawał serca czy udar mózgu, dlatego zachęcam do szybkiego kontaktu z lekarzem, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.