Interpretacja MRI kolana

Dzień dobry! Mam takie pytanie. W 2012 r. miałam uraz kolana (częściowe rozerwanie przedniego więzadła krzyżowego oraz łąkotki wewnętrznej). W 2014 r. ponowne uszkodzenie łąkotki, w związku z czym przeprowadzona artroskopia (usunięcie kawałku łąkotki). Zwróciłam się do ortopedy z powodu sporadycznych obrzęków kolana, bólu, innym razem czuć było że staw niestabilny. Otrzymałam skierowanie na MRI. Niżej podaje wynik MRI: ACL- widoczne jest zachowane nieregularne pasmo tkankowe w przebiegu ACL odpowiadające zapewne pęczkowi przednio-przyśrodkowemu po przebytym uszkodzeniu częściowym. Nie widzę pęczka tylnobocznego ale też nie widzę jego kikuta Wskazana ponowna ocena po uzupełnieniu danych klinicznych. MM- wąska zapewne po opracowaniu brzegu wolnego. Poza tym bez cech uszkodzenia. Poza tym: Umiarkowanie zwiększona ilość płynu w stawie. Chrząstka stawowa przedziałów bocznego, przyśrodkowego i rzepkowo-udowego o zachowanej wysokości i gładkiej powierzchni. ML-prawidłowa. PCL- nadmiernie uwypukla się do tyłu. LCL, MCL, pasmo biodrowo-piszczelowe, ścięgno m. podkolanowego, bez zmian. Rzepka typu I w/g Wiberga, bez lateralizacji, wysoko ustawiona (chrząstki stawowe z minimalnym kontaktem w pozycji wyprostnej), bez zmian w strukturze kostnej i zmian II-IV st chrząstce stawowej. Spłaszczona powierzchnia stawowa kłykci udowych, mały kłykieć przyśrodkowy. TT-TG 8mm. Troczki rzepki, więzadło rzepki i ścięgno m. czworogłowego uda bez zmian. Okolica dołu podkolanowego bez zmian. Wn; ACL z cechami przebytego częściowego uszkodzenia, wąska MM zapewne po operacji-brak danych o zakresie. Cechy dysplazji stawu rzepkowo-udowego. Co w takiej sytuacji jest zalecane?

Lek. Bartłomiej Grochot

W takiej sytuacji zalecana jest konsultacja u lekarza ortopedy który razem z fizjoterapeutą dobierze odpowiednie ćwiczenia lub zaleci wybraną formę aktywności fizycznej. Pozdrawiam.