Interpretacja tomografii komputerowej kręgosłupa 50-latka

Proszę o interpretację tomografii kręgosłupa.Badanie odcinka Th12-S1 wykazuje stan po złamaniu kompresyjnym trzonu L1,klinowato obniżony-w najniższej części środkowej o ok. 50%,w części tylnej o ok.4mm(7%).Oś kręgosłupa kyfotonicznie zagięta na poziomie Th12-L1,bez zwężenia światła kanału kręgowego.Objaw próżni w przestrzeni Th122-L1.Osteofity i syndesmofity w obrębie trzonów kręgów L3-S1.Ankyloza stawów międzywrostkowych Th12-L1-L2.Całkowita ankyloza w stawach krzyżowo-biodrowych.Obraz ZZSK.

Witam serdecznie,

Obraz ZZSK świadczy o zesztywniajacym zapaleniem stawów kręgosłupa. Jest to choroba reumatyczna i wymaga wizyty u lekarza reumatologa. Obraz świadczy również o zmianach zwyrodnieniowych. Złamanie kompresyjne kręgu jest charakterystyczne dla osteoporozy. Wskazane jest wykonanie badania densytometrycznego w lokalizacji kręgosłupa ledzwiowego oraz szyjki kości udowej. Jeśli wynik wykaże osteoporoze wówczas konieczna jest konsultacja w Poradni Leczenia Osteoporozy lub u lekarza reumatologa.

Pozdrawiam.