Proszę o interpretację tomografii komputerowej

Trzon L1 - stan po złamaniu kompresyjnym przebytym (starym): trzon obniżony nierównomiernie, głównie w części środkowo-przedniej, o ok.10-20 mm. Na krawędziach bocznych i przednich wyrośla kostne łączące go z trzonem Th12.Tylno-górna krawędź trzonu L1 wystaje do kanału kręgowego na ok.6 mm, kanał kręgowy na tym poziomie zwężony strzałkowo do 10 mm. Innych zmian nie stwierdza się.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Opis badania wskazuje na przebyte w przeszłości złamanie kompresyjne pierwszego kręgu lędźwiowego. Przyczynami kompresyjnych złamań kręgów często są urazy, osteoporoza, czasem też zmiany nowotworowe. Złamania takie są zwykle przyczyną występowania znacznego stopnia dolegliwości bólowych. Podczas tego typu złamań dochodzi do zgniecenia trzonu kręgu, co w badaniach obrazowych cechuje się zmniejszeniem jego wysokości. Ponadto w przytoczonym badaniu, wskutek postępujących po złamaniu zmian nastąpiło zwężenie kanału kręgowego, co może w dalszej konsekwencji powodować ucisk na korzeń nerwowy czy rdzeń kręgowy i objawiać się silnymi dolegliwościami bólowymi, drętwieniem czy czasem też niedowładem kończyny dolnej. Niestety w badaniu tomografii komputerowej kręgosłupa można dokładnie zobrazować jedynie elementy kostne, w celu oceny pozostałych elementów, takich jak korzenie nerwowe czy rdzeń kręgowy, konieczne jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego.