Interpretacja wyników badania jamy brzusznej oraz miednicy małej

Mam chorą mamę, u której wykryto wysoki cukier 395 i trójglicerydy - 1440. Podano jej insulinę, kroplówki i leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Poza tym zrobiono usg brzucha i prześwietlenie oraz rtg płuc, jak również badanie które opisuję poniżej. Moja mama miała badanie KT jamy brzusznej i miednicy małej - badanie wielofazowe: 1f- przeglądowa, 2f- tętnicza po 25s, 3f-żylna. W śródbrzuszu po prawej widoczna jest rozległa zmiana o gęst. do 19j.H - płynowa - wzmacniająca się na obwodzie o wielk. ok. 8x12 mm - zmiana widoczna jest od okolicy głowy trzustki, poniżej pęcherzyka żółciowego, wzdłuż dwunastnicy oraz wstępnicy, w okolicy przednerkowej prawej - trudna do różnicowania - zapalna? neo? Widoczna jest pogrubiała o zwężonym świetle ściana okolicy odźwiernika żołądka do dwunastnicy oraz pogrubiała ściana wstępnicy o zwężonym świetle - naciek zapalny? neo? Trzustka niepowiększona, jednorodna - jednak zarys głowy trzustki nieostry łączy się opisana wyżej zmianą - nie można wykluczyć zmiany pozapalnej głowy trzustki? Wątroba, śledziona niepowiększone, jednorodne, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy bez cieniodajnych złogów, drogi żółciowe nieposzerzone. Obie nerki położone lędźwiowo, przeciętnej wielkości. W części środkowej NP torbiel o śr. 16 mm, poza tym miąższ obu nerek bez zmian ogniskowych. UKM-y bez cech zastoju i kamicy. Powiększonych węzłów chłonnych w przestrzeni zaotrzewnowej nie stwierdza się. Pęcherz moczowy o gładkich zarysach.

Wcześniej miała robioną kolonoskopię z powodu boleści brzucha i biegunek. Proszę o podpowiedź, jakie badania należałoby jeszcze wykonać, aby postawić właściwą diagnozę i sposób leczenia.

Taki opis TK jamy brzusznej oraz stan kliniczny i badania laboratoryjne mogą wskazywać raczej na występowanie dużej torbieli lub przestrzeni płynowej (myślę, że nie 8x12 mm ale 8x12 cm - błąd w zapisie) wychodzącej z głowy trzustki prawdopodobnie typu zapalnego z naciekiem na sąsiadujące narządy. Wysoki poziom cukru może być następstwem uszkodzenia trzustki. Stan zapalny zaś trzustki mógł powstać z powodu hipertriglicerydemii o dużym nasileniu (jedna z przyczyn ostrego zapalenia trzustki). Jeśli kolonoskopii nie stwierdzono patologii warto byłoby celem pogłębienia diagnostyki wykonać jeszcze gastroskopię (pogrubienie ściany odźwiernika - może owrzodzenie, może nowotwór, może tylko naciek zapalny z trzustki). Nie wiem jak konkretnie wyglądają parametry zapalenia trzustki, które w tym przypadku są też bardzo istotne (alfa-amylaza we krwi i moczu, lipaza). Decyzję w sprawie dalszej diagnostyki i leczenia powinien powziąć lekarz prowadzący mający wgląd we wszystkie badania i znający bezpośrednio stan kliniczny pacjentki. Jeśli ten stan związany jest z zapaleniem trzustki trzeba włączyć odpowiednie co do tego leczenie. Niestety, ale w przypadku takiej torbieli, zbiornika płynowego jeśli w czasie leczenia nie cofnie się zapewne będzie konieczne leczenie operacyjne (wskazana konsultacja bezpośrednia chirurga ogólnego) i przez otwarcie jamy brzusznej bezpośrednie zdiagnozowanie zmiany (ostateczne określenie czy nie jest to nowotwór). Niestety nic więcej na temat mamy nie mogę napisać bez szczegółowych, kompletnych informacji.