Interpretacja wyników badania krwi i OB

Witam serdecznie! Mama ma 63 lata, bardzo zły wynik ob. Najpierw miała 78, trafiła do szpitala, zrobiono badania i się podwyższyło na 105. Z takim wynikiem wyszła ze szpitala z oddziału neurologicznego, potem na kolejnym oddziale, tym razem wewnętrznym i wyszła z wynikiem 120. Co to znaczy? Miała robione USG brzucha, tomograf, prześwietlenie płuc, USG ginekologiczne, laryngolog, kardiolog. Nie znaleźli przyczyny. Co teraz? Limfocyty: 30%, monocyty 3%. Badanie RR, czyli chyba ciśnienie to: 130/70, 125/80, 105/60,130/70. morfologia WBC=11,80 TYS. RBC=3,95,HGB=11,40, HCT-36,10, MCV=91,40, MCH=28,90, MCHC=31,60 PLT=469,00 PDW=10,60 MPV=8,90 GRAN=66,00 MXD=12,30 LYMPH%=21,70 GRAN=7,80 MXD=1,40 LYMPH#=2,60 TYS. Granulocyty obojętnochłonne 64%, kwasochłonne 2%, zasadochłonne 1%, glukoza - 98,2 mg, kreatynina - 0,89mg, mocznik - 24,57 mg, cholesterol cał - 154,8 mg, tg=126,7 mg, hdl=41,9 mg, ldl-87,6 mg, alat-14,6 U/L amylaza - 104,1 h u/l aspat-30,9 u/l, tsh-3,400 uIU/ml, Eelektrolity sod-147,0, k+6,20 ca2+=1,14 chlorki=107. Rozpoznanie opisowe było takie: rozstrzenie oskrzeli, wada serca, niedomykalność mitralna, hipercholesterolemia mieszana, zapalenie części przedodzwiernikowej żołądka, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, niewydolność naczyń okolicy kręgowo-podstawnej, objawowe bóle głowy. Proszę o pomoc.

OB to opad (opadanie krwinek czerwonych, odczyn Biernackiego). Na podstawie OB lekarz nie może postawić konkretnej diagnozy. Jest to jedynie sygnał, że w organizmie toczy się proces zapalny, który trzeba zlokalizować. Norma (po 1 godzinie): kobiety 6–11 mm, po 50 roku życia do 30 mm; mężczyźni 3–8 mm, po 50 roku życia – do 20 mm. Osoby starsze mogą mieć jeszcze wyższe OB, które nie musi świadczyć o chorobie. Wartości podwyższone spotyka się w ciąży i po porodzie (wtedy nie świadczą o chorobie). Występują też w chorobach reumatycznych, ostrych i przewlekłych stanach zapalnych np. zapaleniu płuc, gruźlicy, zapaleniu wyrostka robaczkowego, w niektórych chorobach wątroby, w zawale serca, niedoczynności i nadczynności tarczycy, hipercholesterolemii. Bardzo podwyższone OB bywa w białaczkach i różnych postaciach raka, niektórych chorobach nerek (zespół nerczycowy). Ponieważ badanie to zostało wymyślone ponad 100 lat temu, to oczywiście medycyna dysponuje metodami nowocześniejszymi – bardziej czułymi i specyficznymi. Mama ma ponad 60 lat, ma hipercholesterolemię, wadę serca, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz rozstrzenie oskrzeli, które mogą być ogniskiem przewlekłego procesu zapalnego w zakresie płuc. To wszystko powoduje zwiększenie opadu (OB). Oczywiście warto byłoby wykonać jeszcze oznaczenie CRP, markerów nowotworowych (np. CEA, Ca 19-19, Ca 125), poziomu hormonów tarczycy, skonsultować się może z hematologiem (wykluczenie białaczki czy chłoniaków) i zastanowić się nad wykonaniem gastroskopii i kolonoskopii (wykluczenie nowotworów przewodu pokarmowego). O wszystkim oczywiście ostatecznie musi zadecydować lekarz prowadzący.