Interpretacja wyników badania USG tarczycy
Witam, mam 37 lat. Dzisiaj miałam robioną pierwszy raz usg tarczycy, lekarz zauważył niepokojącą zmianę, tzn. niejednorodny w części przyśrodkowej widoczny guzek o obniżonej echogeniczności z licznymi zwapnieniami, średnica guzka to 17 na 14 mm. Proszę napisać, czy to coś złego i czy muszę szybko iść do lekarza na biopsję? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
USG
Witam serdecznie!
Guzki hipoechogeniczne (czyli takie jak Pani opisuje) wymagają weryfikacji, czyli pobrania materiału najczęściej poprzez biopsję cienkoigłową zmiany pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego. Metoda ta jest bardzo czuła, a przy okazji mało obciążająca dla pacjenta. Największe obawy budzą zwykle guzki o nieregularnych kształtach, z bogatą siatką naczyń, z dużą ilością zwapnień. Dopiero po biopsji będzie można odpowiedzieć na pytanie co jest powodem zmiany.
Jeżeli chodzi o pilność biopsji, to wiadomo, że zawsze lepiej mieć pewną diagnozę. Z pewnością jest ona konieczna.
Prawdopodobnie konieczne będą również badania hormonalne, a w zależności od wyniku biopsji również badania poziomu przeciwciał anty –TPO (w kierunku choroby Hashimoto).
Pozdrawiam