Interpretacja wyniku badania hormonu tarczycy u trzydziestolatki
Witam, proszę o zinterpretowanie wyników moich badań: TSH 3 gen: 6,9 ulU/ml [0,27-4,2]; ft 4: 13,3 pmol/l [12-22]; anty-TPO: 59,80 U/ml 60; Prolaktyna 806,3 ulU/ml [83-622]. Czy na jakieś inne badania powinnam być przygotowana USG tarczycy? Mam 31 lat. Dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Witam!
Przedstawione wyniki mogą sugerować subkliniczną niedoczynność tarczycy. Graniczne stężenie przeciwciał anty-TPO sugeruje podłoże autoimmunologiczne, być może chorobę Hashimoto. Zwiększone stężenie prolaktyny może występować w przebiegu niedoczynności tarczycy, jest to bardzo częsta przyczyna hiperprolaktynemii. Oczywiście każde badanie laboratoryjne należy rozpatrywać wraz z wywiadem oraz badaniem fizykalnym w związku z tym konieczna jest konsultacja endokrynologiczna w Pani sytuacji. Endokrynolog na podstawie całości obrazu klinicznego będzie mógł zlecić odpowiednie leczenie w celu wyrównania czynności tarczycy. Zazwyczaj przy braku odchyleń w badaniu fizykalnym tarczycy nie jest konieczne wykonanie USG tego gruczołu. Jeśli natomiast będzie stwierdzone powiększenie gruczołu lub np guzki to warto będzie wykonać USG tarczycy. Warto jeszcze wykonać lipidogram i oznaczyć stężenie glukozy na czczo, gdyż niedoczynność tarczycy może wpływać na te parametry. Oznaczanie innych przeciwciał tarczycowych jest zbędne. Proponuję pozostać pod kontrolą endokrynologa.
Pozdrawiam serdecznie!