Interpretacja wyniku badania przezierności karkowej płodu

Witam, Mam 25 lat i według USG jestem w 12tc i 5 d, ale pytanie dotyczy wyników na przezierność karku CRL 67mm i NT 2,12 mm, uwidoczniona kość nosowa. Martwi mnie jednak to wysokie NT bo chyba jest za wysokie jak na mój wiek prawda?Wiem że norma wynosi do 2,5 ale jak już mam ponad te 2 to jest jakieś podwyższone ryzyko wady? Bardzo proszę o odpowiedź jak przedstawiają się moje wyniki.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Wynik NT nie jest uzależniony od Pani wieku. Niepokojący jest wynik powyżej 2,5mm im wyższy tym ryzyko wad jest wyższe, jednak należy pamiętać, że czasami zdarzają się dzieci z zespołem Downa o przezierności karkowej typowej dla zdrowych dzieci i odwrotnie.
Proszę skontaktować się ze swoim ginekologiem.
Pozdrawiam

Nie zgadzam się. Ryzyko wad genetycznych zwiększa się statystycznie przy NT powyżej 3mm. Ryzyko wylicza się specjalnym programem do którego wpisuje się wywiad, wynik USG oraz poziom PAPP-A oraz BETAHCG. Jeśli mocno się Pani stresuje, rozwiązaniem jest test Harmony lub NIFTY.