Interpretacja wyniku MR

Proszę o interpretację wyniku MR mojej żony: "Przysadka mózgowa mała, zachyłek nadsionkowy wyraźnie pogłębiony, wpukla się w kierunku dołu przysadki. Część gruczołowa przysadki o jednorodnym sygnale ulega prawidłowemu wzmocnieniu kontrastowemu, Lejek przysadki typowej szerokości o jednorodnym wzmocnieniu kontrastowym, podkorowe ogniska obu półkul mózgowych o charakterze naczyniopochodnym" Inne wyniki badań: * CgA- 186 przy normie do 18 * scyntygrafia- uwidoczniono ekspresję receptorów somatostatynowych w rzucie przysadki mózgowej i obu piersiach. Proszę o pilną odpowiedź.

Wynik MR mózgu bez istotnych odchyleń od normy, bez patologii w zakresie przysadki, nie uwidoczniono guza. CgA - 186 przy normie do 18 czyli wynik badania poziomu chromograniny A w surowicy krwi. Chromogranina A stanowi najczęściej używany wskaźnik niespecyficzny dla nowotworów neuroendokrynnych, ponieważ jest białkiem produkowanym, magazynowanym i uwalnianym przez komórki neuroendokrynne. Stężenia CgA są znacząco podwyższone w większości neuroendokrynnych guzów (NET). Szczególnie wysokie wartości obserwuje się w zespole rakowiaka, w którym stężenie CgA może być podwyższone nawet kilkaset razy. Stężenia CgA są znacząco podwyższone w większości NET, chociaż w bardzo małych guzkach (oprócz gastrinoma) jej stężenie może mieścić się w granicach normy, na przykład w insulinoma, paraganglioma, małych rakowiakach oskrzeli i guzach przysadki. Czułość badania CgA jest różna w różnych guzach zależnie od ich położenia i waha się między 10–100%, a swoistość wynosi 68–100%. Najwyższą czułość zaobserwowano w przypadkach gastrinoma, glukagonoma i w rakowiakach. Taki wynik stanowi podejrzenie występowania guza neuroendokrynnego, ale nie potwierdza jego występowania (patrz tylko 10% czułość). Scyntygrafia - uwidoczniono ekspresję receptorów somatostatynowych w rzucie przysadki mózgowej i obu piersiach. Wyjaśniam, że scyntygrafia receptorowa to badanie scyntygraficzne pozwalające ocenić obecność i rozmieszczenie receptorów somatostatynowych w tkankach. Duża gęstość receptorów wskazuje na patologiczny charakter tkanki, np. guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego (GEP NET), gruczolaków przysadki, ziarniniaków i ognisk aktywacji leukocytów w przebiegu chorób z autoimmunizacji. Badanie rezonansu magnetycznego wykluczyło guza przysadki (ekspresja receptorów w przysadce). Receptory w sutkach nie wskazują na guza neuroendokrynnego, gdyż takie guzy tam nie występują. Może tam umiejscowiły się jakieś drobne ziarniniaki (ogniska drobnej tkanki pozapalnej) lub nacieki leukocytarne w chorobie z autoagresji. Trudno mi cokolwiek więcej napisać bez konkretnych informacji klinicznych na temat pacjenta. Wyniki musi interpretować lekarz prowadzący.