Jak ocenić ten wynik MRI głowy u 24-latki?

Proszę o interpretacje wyników. MR głowy z kontrastem nr 1 : Dwa drobne (wlk. 4 mm) hyperintensywne ogniska w istocie białej obu półkul mózgu FLAIR i T2 bez cech restrykcji dyfuzji. Przysadka mózgowa powiększona - o wys. 11 mm. MR głowy przysadki mózgowej : Przysadka po podaniu środka kontrastowego ulega nieco niejednorodnemu wzmocnieniu, bez wyodrębniających się ognisk hypointensywnych. Wyniki badań: Glukoza - 91; AMH - 3,14; TSH- 1,449; Insulina- 9,00; anty TPO - <3,00; prolaktyna - 10,94; Progesteron - 0,83; Testosteron - 41,5; FSH- 7,64; LH-7,33

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie mózgu. To istotne postępowanie profilaktyczne w kierunku wykrycia niektórych chorób oraz najdokładniejsza ocena funkcjonowania tego ważnego narządu.

Nie wspomniała Pani, z jakiego dokładnie powodu było wykonywane badanie rezonansem, a także, czy występują jakieś objawy neurologiczne. Każdy wynik badania powinno się rozpatrywać wraz z istniejącymi dolegliwościami u pacjenta.

Analizując przedstawione wyniki krwi, prawdopodobnie nie ma tu nieprawidłowości, wskazane parametry wystąpiły w ustalonych normach referencyjnych. Odnośnie wyniku rezonansu magnetycznego głowy, stwierdzono występowanie nieznacznych ognisk w istocie białej obu półkul. Mogłoby to świadczyć (prawdopodobnie o niewielkim) niedokrwieniu tkanki mózgowej. W tym wypadku należałoby rozszerzyć diagnostykę w kierunku chorób sercowo – naczyniowych.

Warto wprowadzić tutaj właściwą profilaktykę i ewentualne leczenie, aby zapobiec wystąpieniu w przyszłości udaru.

Powiększona prolaktyna nie powinna oznaczać w tym wypadku niczego niepokojącego. Dużo też zależy od Pani samopoczucia, a także prawidłowego wyniku prolaktyny w surowicy krwi.

Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym rozszerzeniu diagnostyki.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-przysadki

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/istota-biala

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drobne-ogniska-hiperintensywne-w-istocie-bialej-struktur-glebokich-platow-czolowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.