Jak ocenić ten wynik MRI głowy u 24-latki?
Proszę o interpretacje wyników. MR głowy z kontrastem nr 1 : Dwa drobne (wlk. 4 mm) hyperintensywne ogniska w istocie białej obu półkul mózgu FLAIR i T2 bez cech restrykcji dyfuzji. Przysadka mózgowa powiększona - o wys. 11 mm. MR głowy przysadki mózgowej : Przysadka po podaniu środka kontrastowego ulega nieco niejednorodnemu wzmocnieniu, bez wyodrębniających się ognisk hypointensywnych. Wyniki badań: Glukoza - 91; AMH - 3,14; TSH- 1,449; Insulina- 9,00; anty TPO - <3,00; prolaktyna - 10,94; Progesteron - 0,83; Testosteron - 41,5; FSH- 7,64; LH-7,33

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie mózgu. To istotne postępowanie profilaktyczne w kierunku wykrycia niektórych chorób oraz najdokładniejsza ocena funkcjonowania tego ważnego narządu.
Nie wspomniała Pani, z jakiego dokładnie powodu było wykonywane badanie rezonansem, a także, czy występują jakieś objawy neurologiczne. Każdy wynik badania powinno się rozpatrywać wraz z istniejącymi dolegliwościami u pacjenta.
Analizując przedstawione wyniki krwi, prawdopodobnie nie ma tu nieprawidłowości, wskazane parametry wystąpiły w ustalonych normach referencyjnych. Odnośnie wyniku rezonansu magnetycznego głowy, stwierdzono występowanie nieznacznych ognisk w istocie białej obu półkul. Mogłoby to świadczyć (prawdopodobnie o niewielkim) niedokrwieniu tkanki mózgowej. W tym wypadku należałoby rozszerzyć diagnostykę w kierunku chorób sercowo – naczyniowych.
Warto wprowadzić tutaj właściwą profilaktykę i ewentualne leczenie, aby zapobiec wystąpieniu w przyszłości udaru.
Powiększona prolaktyna nie powinna oznaczać w tym wypadku niczego niepokojącego. Dużo też zależy od Pani samopoczucia, a także prawidłowego wyniku prolaktyny w surowicy krwi.
Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym rozszerzeniu diagnostyki.
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-przysadki
https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna
https://portal.abczdrowie.pl/istota-biala
A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drobne-ogniska-hiperintensywne-w-istocie-bialej-struktur-glebokich-platow-czolowych