Interpretacja wyniku różyczki

Witam! Chciałabym prosić o pomoc w zinterpretowaniu wyniku badań na różyczkę: IgM 1,90, napisana interpretacja wątpliwy, IgG 19,8 - dodatni. Chodzi mi tu o wynik IgM - z opisem "wątpliwy", bo niby się mieści w normie, ale napisano wątpliwy, i nie wiem, co z tym dalej? Czy to po prostu może być błąd w interpretacji, czy nadal mam różyczkę? Proszę o poradę, co powinnam zrobić, dodam, że jestem w 13 tygodniu ciąży. Dziękuję:-)
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Na podstawie tego wyniku nie można określić, czy przechodzi Pani aktualnie zakażenie różyczką czy też nie. W celu weryfikacji zalecane jest wykonanie powtórnego oznaczenia stężenia przeciwciał w celu oceny dynamiki zmian. Wyniki te świadczą jedynie o kontakcie z wirusem, w nieokreślonym czasie. Być może nawet w dzieciństwie lub w wyniku szczepienia.

Proponuję zgłosić się z tym wynikiem do swojego ginekologa lub lekarza rodzinnego, który zlecił to badanie, w celu pogłębienia diagnostyki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.