Interpretacja wyników badania: czy mam przeciwciała na różyczkę?

Proszę o interpretację następujących wyników badania: Przeciwciała anty-Różyczka IgG (metoda ECLIA) >500 Przeciwciała anty-Różyczka IgM (metoda ECLIA) 1.080 Indeks Awidności dla przeciwciał wirusa różyczki w klasie IgG (metoda ELISA) 18%. Mam 32 lata i jestem w 13. tygodniu ciąży. Nie byłam szczepiona na różyczkę, nie miałam wysypki. Badanie na przeciwciała robiłam około miesiąc temu, natomiast na awidność ponad 2 tygodnie temu, ale wynik dostałam dopiero dzisiaj. Co powinnam zrobić, jeśli jestem zakażona? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety nie odniosła się Pani do norm, które zostały przyjęte w laboratorium, w którym wykonywała Pani badanie. Wartości te mogą się różnić w zależności od zastosowanych metod oraz od czynników.

Z przedstawionych przez Panią wyników można wywnioskować na pewno, że dodatnie są przeciwciała przeciwko różyczce w klasie IgG, co może oznaczać odporność nabytą w wyniku szczepienia (którego jak Pani twierdzi, Pani nie miała). Szczepionka przeciwko różyczce należy do pakietu szczepień obowiązkowych i jest wykonywana w 13.-14. miesiącu życia, a następnie w 10. roku życia. Dla dziewczynek nieszczepionych wcześniej szczepionkę podaje się w 12. roku życia.

Dla określenia, czy przeciwciała IgG są związane ze starym, czy świeżym zakażeniem oznacza się awidność. Niskie jej wartości oznaczają świeżą infekcję.

Przeciwciała w klasie IgM są wykładnikiem świeżego zakażenia. Pani wynik wydaje się być ujemny (<1,2, aczkolwiek jest to uzależnione od norm laboratoryjnych).

Warto udać się z wynikiem do swojego ginekologa. Możliwa jest opcja oznaczenia poziomu przeciwciał po raz kolejny, aby ocenić dynamikę ich zmian.

Leczenie różyczki w ciąży jest objawowe. Szczepienie w przypadku braku odporności podaje się u kobiet, które nie są w ciąży i nie mają zamiaru zachodzić w ciążę przez najbliższe 3 miesiące.

Pozdrawiam serdecznie!