Jajka w diecie dziecka z AZS

Mój dwu i pol letni syn ma AZS. Wysypka nie jestzaogniona, ale swedzaca. Byliśmy u algologa i zalecił diete bezmleczna. Stwierdził, ze nie jest jeszcze tak źle dlatego narazie dieta na 1 do 2 miesiecy. Mamy zrezygnować również z cytrusow i kakao. Dopiero w domu przypomniałam sobie, ze nie spytalm o jajka. Jak to jest z jajkami w diecie dzieci uczulonych na białko mleka.

Czy dziecko miało wykonane jakieś badania w kierunku alergii na mleko czy lekarz strzelał w ciemno? Jeżeli dziecko ma zaognione objawy - sugerowałabym zrobienie panelu pokarmowego - gdyż jest sens eliminować tylko te produkty, które wywołują u dziecka reakcję immunologiczną. Problem polega bowiem na tym, że każdy produkt spożywczy może powodować reakcje alergiczne. U większości uczulonych dzieci - najczęstszymi sprawcami jest mleko, zboża, soja, warzywa, ryby i owoce morza, orzechy, jaja i mięso drobiowe. Jednak tego rodzaju epidemiologia to tylko statystyka - nic nie mówi nam bowiem o organizmie Pani dziecka to jak często dana alergia występuje w populacji (to tak jakby twierdzić, że Pani dziecko na pewno jest dziewczynką bo statystycznie występuje w populacji więcej dziewcząt niż chłopców). Jeżeli dieta nie jest oparta o eliminację tych produktów, które naprawdę uczulają Pani konkretne dziecko - może być po prostu zupełnie nieskuteczna w kwestii ASZ jednocześnie kreując niedobory żywieniowe.