Jak dalej leczyć ten ropień?

Witam, mam odnawiajacego się ropnia, dwa razy była czyszczone śródręcza, z posiewu rany wyszedł gronkowiec złocisty, biorę antybiotyk nie dziala, czy lekarz powinien jeszcze raz wyciąć ropnia,zaznaczam że co miesiąc miałam dwukrotnie oczyszczane śródręcze

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Ropień to nagromadzenie ropy w tkankach miękkich. Powstaje zazwyczaj na skutek przerwania lub uszkodzenia powłok skórnych. Zmiana ta wypełniona jest treścią ropną o dość nieprzyjemnym zapachu.

Za rozwój ropnia odpowiedzialne są w głównej mierze gronkowce, czasem bakterie beztlenowe.

Najczęściej na powstanie ropnia podatne są osoby z obniżoną odpornością, przewlekle chore: np. na astmę, czy cukrzycę, a także pacjenci onkologiczni.

Zmiana ta daje takie objawy jak: zaczerwienienie, bolesność, podwyższona temperatura skóry w okolicach zainfekowanego miejsca.

Podstawową metodą leczenie ropnia jest chirurgiczne nacięcie chorobowej zmiany. Następuje usunięcie wydzieliny, oczyszczenie, odkażenie i zabezpieczenie rany. Jeżeli zaś te metody nie dają oczekiwanego rezultatu należy przeprowadzić nacięcie ropnia i założenie drenu. Dreny spowodują swobodną ewakuację ropy.

Cały proces usuwania ropnej zmiany powinien być wsparty antybiotykoterapią. Kuracja ta jest dopełnieniem leczenia ropnia.

Nie wspomniała Pani, jaki dokładnie przyjmuje antybiotyk. Najczęściej stosuje się takie jak: klindamycyna, cefalosporyna 3 i 4 rzędu i metronidazol.

Z Pani opisu wynika, że nie miała jeszcze zakładanego drenu. Proponujemy ponowną konsultację z lekarzem chirurgiem, który zdecyduje, czy wskazany będzie drenaż ropnia i ewentualną zmianę antybiotyku.

Więcej na temat tego schorzenia może Pani przeczytać w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/naciecie-ropnia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej