Jak diagnozuje się endometriozę?

Dzien dobry.Od jakiegos czasu,wycofuje sie z zycia intymnego, seks z mezem nie sprawia mi przyjemnosci tylko bol i nie wazna jaka by byla to pozycja.Chociaz maz sie stara ale mnie boli.Czasami nawet jeszcze po stosunku czuje bol. Druga sprawa jest taka ze przed okresem lub w czasie jego trwania boli mnie miednica lub miejsce tam gdzie peklam i bylam nacinana.Malo tego okres mi sie spuznia.Teraz sie spuznil o miesiac w ciazy nie jestem robilam testy obydwa negatywne i zabezpieczam sie z mezem.Mam dwojke dzieci.Teraz dostalam okres ale jakos tak dziwnie niby krew jest ale tak jakos malo i wyglada bardziej na takie brazowe plamienia..Zawsze u mnie okres trwal 7 dni i byl w miare w sensie ze umiarkowanie lecialo.Nie mialam sie czym niepokoic.A teraz - Bol w miednicy promieniujacy na nogi,kregoslup i biodra.Czasami bol ktory mnie zlapie nie daje mi normalnie funkcjonowac. .Czasami tabletki przeciwbolowe nie pomagaja.Doszly takie objawy jak mdlosci, uczucie zimna, nigdy wczesniej tak nie mialam podczas okresu.Chociaz od kad zaczal sie ten bol podczas seksu i okresu to i czesto mi zimno.Pomaga za to cieply oklad. Czy to moze byc endometrioza? Tak wiem ginekolog musi mnie zbadac.Ale jakie badania moglabym poprosic o lekarza aby wykluczyc lub potwierdzic ta chorobe? Strasznie sie boje.Prosze o pomoc.

Dzień dobry,

Zdecydowanie należy udać się do ginekologa, który z pewnością od razu wykona pierwsze badania i zleci kolejne. Endometrioza to specyficzna choroba, której przyczyny nie są do końca znane. O objawach i diagnozie tej choroby pisałam w artykule https://jeszfresh.pl/dietetyka-kliniczna/co-to-jest-endometrioza-i-jakie-sa-jej-objawy/

W endometriozie ważne jest odpowiednie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne oraz dieta i odpowiedni styl życia. Poprzez dietę można zmniejszyć ból i poprawić regulację hormonów.

Pozdrawiam serdecznie.