Jak długa jest żywotność zastawki serca?

Rok temu tata (56lat) miał wymienioną zastawkę aortalną na sztuczną. Zabieg przeszedł bez powikłań, wyniki ma dobre, ale nie dba o siebie - nie dba o dietę, ćwiczy rzadko, ale bardzo intensywnie, nie zmienił pracę, choć aktualna bardzo go stresuje. Czy żywotność zastawki zmienia się przy takim trybie życia, jeśli tak to o ile (mniej więcej, wiem, że trudno wyrokować)? Czy jest to niezależne, a funkcjonowanie zastawki zależy tylko od przyjmowanych leków?

Lek. Katarzyna Szymczak

Na samą zastawie nie ma wpływu, ale na pracę serca oraz innych organów już tak. Jeśli nie będzie się stosował do zaleceń wydolność serca może się zmniejszyć.
Pozdrawiam