Jak długo HPV utrzymuje się w organizmie?

Witam, Szukam informacji na temat wirusa HPV. Na jednym z forów napisał Pan: "Po około 1,5-2ch latach przy sprawnym układzie immunologicznym wirus HPV "znika" z organizmu". Tymczasem większość publikacji podaje, że wirus ten jest nieuleczalny i ma się go do końca życia... Nie do końca rozumiem te dwa podejścia. Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienie i informację czy da się go pozbyć / czy organizm faktycznie może go zwalczyć :) Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę że należy kierować się doniesieniami medycznymi i publikacjami.