Jak długo żyje wirus wścieklizny?

Ile żyje wirus wścieklizny? Moja sznurówka miała kontakt ze zwłokami jeża (leżał on na drodze już kilka dni) i następnie przez kilka dni buty leżały nieużywane. Czy po tych kilku dniach na sznurówce znajduje się wirus wścieklizny? Nalegam na szybką odpowiedź, ponieważ mam fobię związaną z tym wirusem

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, wirus wścieklizny obecny w zwłokach zwierzęcia jest obecny i może zakażać nawet przez kilka tygodni. Musi mieć Pan świadomość, że nie każde zwierzę jest chore, w Polsce głównym roznosicielem wirusa są lisy, a napotkany przez Pana na ulicy jeż najprawdopodobniej zginął z powodu potrącenia, a nie z powodu choroby. W przypadku, gdy nie doszło do bezpośredniego kontaktu z nieżyjącym zwierzęciem, szanse na zakażenie są bardzo niskie, zwłaszcza że do zakażenia jest potrzebny kontakt uszkodzonej skóry człowieka/błon śluzowych z krwią lub śliną zwierzęcia chorego.

Dodatkowo nadmienię, że w przypadku istnienia podejrzeń o posiadaniu wirusa wścieklizny przez napotkane zwierzę (zarówno martwe, jak i żywe) możemy zgłosić się do Głównego Inspektoratu Weterynarii, który przeprowadzi odpowiednie badania, potwierdzające lub wykluczające chorobę.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.