Jak duże jest prawdopodobieństwo tej wady u drugiego dziecka?

Witam mam 1 dziecko z obiema stopami końsko-szpotowymi i chciałam się zapytać o prawdopodobieństwo tej wady u 2 dziecka

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stopa końsko-szpotawa to wada o charakterze poligenicznym, co oznacza, że wiele genów jednocześnie ma wpływ na wystąpienie tego defektu. Szacuje się, że jeżeli w rodzinie wystąpiła ta wada, to istnieje 25% ryzyka, że pojawi się ponownie. W przypadku gdy rodzice nie mają tej wady, ale jedno z ich potomstwa owszem, to ryzyko, że kolejne dziecko będzie obarczone tą wadą wynosi 3%.

Proszę pamiętać, że nadal trwają badania nad tą wadą i wciąż jest wiele niewiadomych. Czynnik genetyczny nie jest jedynym, który determinuje pojawienie się deformacji u dziecka. Wpływ na to ma również m.in. pojawienie się wady w dolnym odcinku kręgosłupa, ułożenie dziecka w łonie matki, papierosy (oraz narkotyki) w czasie ciąży itd.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/stopa-szpotawa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.