Jakie badania genetyczne wykonać, żeby dowiedzieć się czy dziecko nie odziedziczy wady stóp?

Witam. Urodziłam się z wadą nóg, końską szpotawością.Nikt w rodzinie nie miał takiej wady,zostałam zoperowana i funkcjonuje normalnie. Chciałabym mieć dziecko i o to moje pytanie.Jakie badania genetyczne mam wykonać żeby dowiedzieć się czy moje dziecko również odziedziczy tą wadę i ile to kosztuje?

Witam. Stopa końsko-szpotawa nie jest schorzeniem dziedzicznym. Oczywiście u dzieci osób których dotknęło schorzenie istnieje większa predyspozycja do powstania tego rodzaju deformacji, nie jest ona jednak dziedziczna w prosty jednogenowy sposób. Aby zmniejszyć ryzyko powstania wady u dziecka powinna Pani pozostawać pod systematyczną opieką ginekologa i suplementować witaminy i minerały odpowiednie dla kobiet w ciąży - przede wszystkim kwas foliowy - ten ostatni należy przyjmować nawet kilka miesięcy przed zajściem w ciążę.

Jednostronna wada nie niesie ze sobą podwyższonego ryzyka.
Obustronna wada: ryzyko podwyższone do kilku procent u dziecka, przy założeniu, że reszta Pani badania neurologicznego jest prawidłowa.