Czy mam szansę na zdrowe dziecko z tą chorobą?

Witam. Jestem 19-letnią kobietą. Od urodzenia choruję na przepuklinę oponowo-rdzeniową na odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Syn kuzyna mojej matki również cierpi na tą chorobę, ale w przeciwieństwie do mnie nie chodzi. Czy to możliwe, że w mojej rodzinie to dziedziczne i jak duże są szanse na to, że mogę urodzić zdrowe dziecko? Jak to sprawdzić? Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kwestia dziedziczenia tej choroby nie jest łatwa, ponieważ przyczyny powstania przepukliny oponowo-rdzeniowej nie zostały do końca poznane. Szacuje się, że w przypadku gdy w rodzinie urodzi się dziecko z tą wadą, to ryzyko pojawienia się kolejnego w rodzinie wynosi ok. 4%, zaś gdy matka urodziła już dwoje dzieci z przepukliną oponowa-rdzeniową, to istnieje ryzyko wynoszące 10%, że kolejne dzieci również będą obarczone tą wadą cewy nerwowej. O chorobie może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-oponowo-rdzeniowa.

Bardzo istotne jest, że w przypadku ok. 50-70% dzieci ze stwierdzoną wadą przyczyną jej powstania był niedobór kwasu foliowego u matki – dlatego tak ważna jest suplementacja tego pierwiastka nawet jeszcze przed zajściem w ciążę. Standardowa dawka, zalecana dla kobiet w wieku prokreacyjnym, to 0,4 mg w rytmie dobowym. Kobiety obarczone większym ryzykiem urodzenia dziecka z tym schorzeniem przyjmują dużo większe dawki (nawet dziesięciokrotnie, czyli 4 mg na dobę), dobrane oczywiście przez ginekologa, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka. Kwestie suplementacji kwasu foliowego porusza ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/kwas-foliowy-kiedy-przyjmowac.

Inny czynnik, który może spowodować wystąpienie przepukliny oponowo-rdzeniowej, to zażywanie przez ciężarną niektórych leków, w tym przeciwdrgawkowych. Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wada-cewy-nerwowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.