Jak działa tabletka Po przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej ?

Witam. Mam czysto hipotetyczne pytanie. Zastanawiałam się jak to jest z pigułka ,,po'' stosowana w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych, jeśli się np. którejś zapomni. Mamy na to 72 godz., ale jeśli stosujemy antykoncepcje hormonalną, ten limit czasu wygląda trochę inaczej- jest to 72 godz. od czasu zapłodnienia, a nie od czasu stosunku. Załóżmy, że odbyłam stosunek w poniedziałek (załóżmy też, że jest to pierwszy tydzień, czyli ten najniebezpieczniejszy z powodu niezabezpieczonych stosunków sprzed pominięcia tabletki), w środę zapomniałam tabletki i przyjęłam dwie w czwartek. Tak więc środa to dzień w którym mogła się odblokować owulacja i mogło dojść do zapłodnienia, jeśli przetrwały jakieś plemniki, czyli te 72godziny jakie mam na przyjecie tabletki ,,po'' będą liczone od środy, a więc z dnia pominięcia tabletki, a nie od poniedziałku- dnia stosunku. A więc tabletka ,,po'' mogłaby być zażyta w takim wypadku do 120 godzin (5dni) po stosunku. Nie wiem czy mam racje, ale tak mi podpowiada logika. Dziękuję i czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Nie ma Pani racji, Mówiąc "tabletka po", mamy na myśli "po stosunku", nie zaś "po owulacji". Tak więc w każdym przypadku, jeśli zależy nam na uzyskaniu działania antykoncepcyjnego tej tabletki, mamy 72 godziny na jej przyjęcie, licząc od momentu odbycia niezabezpieczonego stosunku. Również, jeśli przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne i zapomnieliśmy o jednej z nich.
Pozdrawiam serdecznie!