Jak stosować tabletkę "po" w trakcie zażywania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Mam czysto hipotetyczne pytanie. Zastanawiałam się, jak to jest z pigulką ,,po'' stosowaną w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych, jeśli się na przykład którejś zapomni. Mamy na to 72h, ale jesli stosujemy antykoncepcję hormonalną ten limit czasu wygląda trochę inaczej - jest to 72h od czasu zapłodnienia a nie od czasu stosunku. Załóżmy, że odbyłam stosunek w poniedziałek. Załóżmy też, że jest to pierwszy tydzień, czyli ten najniebezpieczniejszy z powodu niezabezpieczonych stosunków sprzed pominięcia tabletki. W środę zapomniałam tabletki i przyjęłam dwie w czwartek. Tak więc środa to dzień, w którym mogła się odblokować owulacja, mogłam być niezabezpieczona i mogło dojść do zapłodnienia, jesli przetrwaly jakieś plemniki, czyli te 72h, jakie mam na przyjęcie tabletki ,,po'' będą liczone od środy, a więc od dnia pominięcia tabletki, a nie od poniedziałku, czyli od dnia stosunku. A więc tabletka ,,po'' mogłaby być zażyta w takim wypadku do 120 h (5dni) po stosunku. Nie wiem, czy mam rację, ale tak mi podpowiada logika. Dziękuję i czekam na odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Na zastosowanie tzw. antykoncepcji awaryjnej jest maksymalnie 72 godz. od stosunku (najlepij zrobić to w ciągu pierwszych 12 godzin). Czas ten nie zmienia się w przypadku uprzedniego stosowania przez pacjentkę doustnej antykoncepcji. Wspomiała Pani także o przyjęcu dwóch tabletek - nie jest to dopuszczalne, jeżeli upłynęło powyżej 12 godzin od momenu, kiedy przeznaczona na dany dzień tabletka powinna zostac zażyta. Istotny jest również, fakt,  że przyjęcie "tabletki po" nie stanowi przeciwwskazania do kontynuowania przyjmowania dotychczasowych tabletek antykoncepcyjnych.