Jak interpretować wynik badania na tarczycę u 21-latka?

Witam, ostatnio robiłam badanie na tarczycę i moje anty-TPO wynosi 162,3. Wart. referencyjne mam od 0 do 34. Co może oznaczać taki wynik?

Lek. Paweł Szadkowski

Oznacza to, że ma Pani obecne przeciwciała anty-TPO, które bardzo często występują w chorobie Hashimoto. Niemniej same przeciwciała nie są podstawą do rozpoznania choroby, gdyż zdarza się, że występują też u osób zdrowych (u 5-10%). Nie podała Pani wyników TSH i FT4, czy rozumiem, że są w normie. Oczywiście wiedząc, że ma Pani obecne takie przeciwciała, może Pani za jakiś czas powtórzyć badania hormonów tarczycy, ale jeśli nie będzie miała Pani żadnych niepokojących objawów, nie jest to konieczne.