Jak interpretować wynik RM kręgosłupa odcinka lędźwi i czy konieczna jest operacja?

TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego. Sekwencje echa spinowego, obrazy T1 i T2 zależne. OPIS: Odprostowanie lordozy z minimalnym lewowypukłym skrzywieniem kręgosłupa lędźwiowego. Dokanałowa, pośrodkowa przepuklina krążka międzykręgowego L5/S1 najprawdopodobniej z uszkodzeniem pierścienia włóknistego, skierowana ku dołowi i nieco w lewo, prowadzącą do ucisku struktur nerwowych, głównie lewego zachyłka bocznego kanału kręgowego. Dokanałowa zlateralizowana w prawo przepuklina krążka międzykręgowego L4/L5, z umiarkowanym uciskiem worka oponowego. Wyżej wymienione krążki wykazują ponadto spłaszczenie oraz skrócenie czasu relaksacji T2, jako wyraz zmian degeneracyjnych. Pozostałe segmenty kręgosłupa w zakresie badania w normie. Uwidoczniony odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego są prawidłowe.czy konieczna bedzie operacja?

Lek. Michał Lenard

Na podstawie samego opisu badania nie można potwierdzić, lub wykluczyć konieczności operacji. Sugeruję wizytę u lekarza zlecającego badanie, który oceni zdjęcia, zbada Pana i zdecyduje o odpowiednim postępowaniu. Pozdrawiam!