Jak interpretować wynik RM kręgosłupa odcinka lędźwi i czy konieczna jest operacja?
TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego. Sekwencje echa spinowego, obrazy T1 i T2 zależne. OPIS: Odprostowanie lordozy z minimalnym lewowypukłym skrzywieniem kręgosłupa lędźwiowego. Dokanałowa, pośrodkowa przepuklina krążka międzykręgowego L5/S1 najprawdopodobniej z uszkodzeniem pierścienia włóknistego, skierowana ku dołowi i nieco w lewo, prowadzącą do ucisku struktur nerwowych, głównie lewego zachyłka bocznego kanału kręgowego. Dokanałowa zlateralizowana w prawo przepuklina krążka międzykręgowego L4/L5, z umiarkowanym uciskiem worka oponowego. Wyżej wymienione krążki wykazują ponadto spłaszczenie oraz skrócenie czasu relaksacji T2, jako wyraz zmian degeneracyjnych. Pozostałe segmenty kręgosłupa w zakresie badania w normie. Uwidoczniony odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego są prawidłowe.czy konieczna bedzie operacja?

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Lek. Michał Lenard
80 poziom zaufania
Na podstawie samego opisu badania nie można potwierdzić, lub wykluczyć konieczności operacji. Sugeruję wizytę u lekarza zlecającego badanie, który oceni zdjęcia, zbada Pana i zdecyduje o odpowiednim postępowaniu. Pozdrawiam!