Jak interpretować wynik TSH i czy świadczy on o niedoczynności?

Witam, zrobiłem TSH i wyszło mi 8,010 (podwyższone); FT3 - 3,18 (norma 2,00-4,40); FT4 - 1,06 (0,93-1,70); TPO 10,12 (0 - 34). Co to oznacza? Pierwszy wynik jaki zrobiłem to TSH i zaraz po nim lekarz dał mi skierowanie na USG, do endo oraz hormony. Po kilku dniach zrobiłem pozostałe oznaczenia i wyszły w normie. Czy mam niedoczynność? czy rozpoczęcie przyjmowania hormonów nie jest za wczesne? Biorę je od 3 dni.

Lek. Wojciech Zygmunt

Zawsze należy wykluczyć możliwość błędu laboratoryjnego. Stosowanie terapii hormonalnej należy uzależnić nie tylko od wyników badań laboratoryjnych, ale od objawów niedoczynności tarczycy, jakie u pana występują. Niestety internetowo nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pana pytanie. Musi pan skonsultować swoje wątpliwości z endokrynologiem. Pozdrawiam i życzę zdrowia.