Jak interpretować wyniki TK jamy brzusznej po operacji wycięcia żołądka?

Mój tata jest po całkowitym wycięciu żołądka, miał złośliwego nowotwór, ma 51 lat. Operację przeszedł 15 miesięcy temu i jego stan ostatnio się pogarsza. Ostatnie badanie miało miejsce 4.03.2013 i nie jestem do końca pewna co tu jest napisane. Otóż jest napisane tak: KT jamy brzusznej - badanie z kontrastem. W porównaniu z badaniem poprzednim 05.09.2012r. stwierdza się pogorszenie obrazu w postaci obecności płynu w jamie otrzewnej wokół wątroby i śledziony - warstwa o grubości 15-20mm, płyn widoczny pomiędzy pętlami jelit i wzachyłkach przyokrężniczych. W nadbrzuszu w okolicy zespolenia przełykowo-jelitowego nie stwierdza się mas guzowatych. Wątroba i śledziona niepowiększone, bez zmian ogniskowych. Trzustka, oba nadnercza oraz nerki bez zmian morfologicznych. Węzły chłonne zaotrzewnowe niepowiększone. Będę bardzo wdzięczna, gdy Pan mi rozjaśni ten opis. Pozdrawiam

W porównaniu z badaniem poprzednim 05.09.2012r. stwierdza się pogorszenie obrazu w postaci obecności płynu w jamie otrzewnej wokół wątroby i śledziony - warstwa o grubości 15-20mm, płyn widoczny pomiędzy pętlami jelit i w zachyłkach przyokrężniczych. - To sformułowanie świadczy o tym, że w jamie brzusznej stwierdza się dość dużą ilość płynu, praktycznie w całej jamie brzusznej. Powód istnienia takiego płynu może być różny począwszy od rozsiewu nowotworowego (jednak nie jest taki rozsiew widoczny w TK), przez marskość wątroby (mało prawdopodobne, brak zmian w morfologii wątroby w TK), niewydolność serca, nerek. Wymaga to dalszej diagnostyki - laboratoryjnej i obrazowej.

Do rozważenia kontrolna endoskopia - sprawdzenia bezpośredniego czy nie ma wznowy raka żołądka w zespoleniu przełykowo-jelitowym (nie zawsze widoczne w TK). O dalszym postępowaniu powinien zadecydować onkolog prowadzący. W nadbrzuszu w okolicy zespolenia przełykowo-jelitowego nie stwierdza się mas guzowatych. - Wykluczenie, ale w TK znacznego rozwoju miejscowego wznowy raka Wątroba i śledziona niepowiększone, bez zmian ogniskowych. Trzustka, oba nadnercza oraz nerki bez zmian morfologicznych. Węzły chłonne zaotrzewnowe niepowiększone. - Wynik prawidłowy