Jak leczy się zakażenia pasożytnicze?

Witam. Jaki rodzaj leczenia podejmuje się w przypadku podejrzenia pasożytów ulokowanych w sercu bądź innych narządach(nicienie,oblence)? czy leki doustne (glownie mam na mysli mebendazol) zwalczają pasożyty wszędzie czy tylko w przewodzie pokarmowym? Czy martwe pasożyty są jakoś wchłaniane/wydalane z zajmowanych organów? Dziekuje

Dzień dobry,
W przypadku podejrzenia tego typu zakażenia proponowałbym jak najszybszy kontakt ze specjalistą. Niestety mebendazol słabo wchłania się z przewodu pokarmowego i podlega intensywnemu metabolizmowi tzw. "pierwszego przejścia" w wątrobie i jego dostępność biologiczna jest niewielka, dlatego w opisywanym przez Panią przypadku niezbędne byłoby leczenie w warunkach szpitalnych.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych