Jak leczy się zmiany LSIL w cytologii?

Dzien dobry, mam 27 lat. Moja cytologia wyszla z grupa 3 (lsil cin1), bylo to pierwsze badanie tego typu. Zrobilam kolposkopie (niestety nie posiadalam jeszcze wynikow hpv wtedy). Doktor stwierdzila, ze sa to zmiany cin1, nie porala wycinkow i polecila powtorzenie wszystkich badan za pol roku. W badaniu hpv wyszly mi 3 typy: 16, 45 i 54. Czy zmienia to cokolwiek w moim postepowaniu? Mam odlozyc temat na pol roku czy powtorzyc kolposkopie z wycinkami tym razem?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Cytologie ocenia się w systemie Bethesda. Wyniki L-SIL, H-SIL mówią lekarzowi o dalszym postępowaniu. Kiedy wynik to H-Sil należy zrobić kolposkopię i pobrać wycinki. W L-SIL powinno się ocenić dna HPV oraz przy dodatnim wyniku wykonuje się kolposkopię z pobraniem wycinków. Jednak każdy pacjent wymaga indywidualnego traktowania.