*Jak leczyć?

Moja córka(1 rok) ma na rękach pęcherzyki,które pękają i wypływa przejrzysta wydzielina.Swędzi ją to a podczas drapania roznosi to na całe ciało.Lekarze nie wiedzą co to jest ,kazali mi smarować to maściami a ja smaruje to siarką po czym to się wysusza i odpada.Po maściach nic nie przechodziło jedynie siarka wysusza i to odpada.

ponad rok temu

Pęcherze z przejrzystą wydzieliną mogłyby nasunąć podejrzenie schorzenia z grupy chorób pęcherzowych. Jednak fakt „roznoszenia się” i umiejscowienie nie są dla nich charakterystyczne (rozumiem, że pisząc „ręce” ma Pani na myśli dłonie, a nie dalsza część kończyny – przedramię i ramię). Aby rozpoznać lub wykluczyć chorobę pęcherzową należałoby wykonać badania histologiczne wycinków skóry. Zajmują się tym dermatolodzy.
Bardziej prawdopodobne jest to, że Pani córka może cierpieć na jakąś chorobę zakaźną, jeśli zmiany są przenoszone na inne części ciała podczas drapania. Czy u Pani także wystąpiły tego typu zmiany? Może jest tak, że zmiany nie są „roznoszone”, tylko tworzą się na skórze pod wpływem drapania – wskazywałoby to nie na chorobę zakaźną, lecz np. schorzenie z grupy chorób pęcherzowych.
Pęcherzyki występują w infekcji wirusem opryszczki – jednak są raczej umiejscowione na błonach śluzowych ( usta, narządy płciowe). Najbardziej prawdopodobna jest grzybica – najczęściej zajmuje twarz, ręce, szyję. Na zaczerwienionej skórze, która może się łuszczyć, występują wtedy pęcherzyki, krostki, grudki. W leczeniu stosuje się maście przeciwgrzybiczne.
Ostatecznego rozpoznania dokonać może tylko dermatolog – najlepiej na oddziale, który ma zaplecze diagnostyczne i może wykonywać różne badania.