Jak leczyć koślawe kolana?

Witam, mam problem koślawych kolan oraz przerosty. Jak stoję moje nogi są krzywe w 2 płaszczyznach i nie wygląda to dobrze.W Internecie znalazłam "korektor krzywych kolan mnie active plus" a także szyny prostujące kolana koślawe i szpotowate. Czy noszenie ich pozwoli mi wyprostować nogi podobnie jak aparat ortodontyczne prostuje zęby? Z góry dziękuję za odpowiedź, Gabrysia

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pani przypadek nie powinien być samodzielnie leczony, tylko skonsultowany ze specjalistą ortopedii. Może się okazać, że stosowanie takich korektorów bez wskazania ortopedy nie tylko nie poprawi wady, ale też osłabi siłę mięśni.

W leczeniu takich wad może również pomóc fizjoterapeuta, pod którego okiem może Pani wykonywać odpowiednie ćwiczenia korygujące wadę.

Nieleczona koślawość kolan może prowadzić do poważniejszych zaburzeń, takich jak: zmiany zwyrodnieniowe stawów, skolioza kręgosłupa czy przykurcze stawu biodrowego.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który został poświęcony temu zagadnieniu oraz z pytaniami innych użytkowników mierzących się z podobnym problemem:

https://portal.abczdrowie.pl/kolana-koslawe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/koslawe-kolana-z-szyna-policentryczna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/koslawe-kolana-u-22-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.