Czy ból kolana może się pojawić u osób z nadwagą?

Witam Od jakiegoś czasu odczuwam ból lewego kolan .Miałem robione usg lewego kolan i wyszło ,że mam lateralizacja rzepki . Ból kolan pojawia się nad kolanem , trochę pod kolanem i po lewej stronie kolana po lewej stronie (wewnętrzna strona ud ). Jak nalepiej jest łagodzić owy ból :maści (przeciwbólowe i zapalne ) , zimne okłady , ciepłe okłady ? Czy ból kolana może się pojawić tez u osób z nadwaga ? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 40 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

lateralizacja rzepki może być spowodowana różnymi przyczynami, w tym urazami, czy nadmiernym obciążeniem stawu. Jest to problem często obserwowany u osób aktywnych fizycznie, ze względu na powtarzające się ruchy i obciążenia stawu kolanowego, ale może również występować u osób z nadwagą, gdyż nadmierna masa ciała może wywierać dodatkowe obciążenie na stawy, w tym stawy kolanowe, co może prowadzić do różnych problemów. Objawy lateralizacji rzepki mogą obejmować ból oraz ograniczenie ruchu w stawie kolanowego.

Leczenie lateralizacji rzepki zależy od przyczyny i nasilenia problemu. Może obejmować fizjoterapię, wzmocnienie mięśni uda, unikanie aktywności, która nasila ból, a w niektórych przypadkach nawet interwencję chirurgiczną. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od ortopedii w celu dokładnej diagnozy i ustalenia planu leczenia w przypadku problemów z rzepką. Na naszym portalu znajdzie Pan informacje na temat domowych sposobów, które mogą pomóc w zwalczaniu bólu kolan: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-bolace-kolana-szybko-poczujesz-ulge

Warto także zapoznać się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na pytania o podobnej tematyce: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nadwaga-moze-wplywac-na-bol-kolan https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-kolan-przy-nadwadze

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-lateralizacja-rzepek-i-boczne-przyparcie-rzepek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.