Jak leczyć moje problemy emocjonalne?

Jestem mężatką od ponad 7 lat, do tej pory nie mamy dzieci... Bo mąż nie chce :( niby plany były, ale co trochę zmiana decyzji była - sama juz nie wiedziałam czego chce. I chciałam i nie chciałam... Od około 8 lat borykam się z problemami emocjonalnymi, dokuczaja mi nawracajace depresję, od ponad roku przyjmuje leki - początkowo byl to cital od niedawna escilopram activis. Przeszłam terapię pół roku temu - zaczęłam widzieć ns czym mi zależy. Niestety mąż nadal nie chciał się zgodzić. Każda rozmowa i jego odmowa powodowała u mnie nowy dołek... Ostatecznie zgodził się... Ale jeszcze nie teraz. Minimum za rok. Dodam że w lutym kończę 30 lat. Juz nie wiem jak tym sobie poradzić.

Dzień dobry, z tego krótkiego listu wygląda na to, że przeżywa Pani poważne trudności w relacji, które odbijają się na Pani zdrowiu psychicznym. Nawracające depresje mogą świadczyć o nierozwiązanych problemach emocjonalnych w relacji z mężem. Przyjmowanie leków na depresję może chwilowo pomagać, ale problem nadal jest i powraca. Psychoterapia indywidualna była ważnym elementem poznawania swoich potrzeb i pozwoliła wraz z lekami przetrwać Pani w tym związku, ale chyba problem leży gdzie indziej, właśnie w relacji z mężem. Dlatego potrzebna jest psychoterapia par, podczas której w bezpiecznych warunkach będziecie Państwo wspólnie pracować nad waszym związkiem, trudnościami i kłopotami w komunikacji i wyrażaniu swoich potrzeb. Nierozwiązanie problemu między Państwem może nasilać jeszcze Pani kłopoty indywidualne, dlatego warto rozpocząć leczenie jak najszybciej. Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.