Jak radzić sobie w związku z osobą chorą na depresję?

Witam, Od prawie 3 lat jestem z kobietą, u której jakiś czas temu powróciła depresja (leczyła się na nią w wieku nastoletnim) i podejrzenie ADHD. Od samego początku staram się ją wspierać, wykazywać się cierpliwością oraz odciążać ją, by mogła się skupić na leczeniu (w tym momencie także nas utrzymuję). Choć nie mam wątpliwości, że mnie kocha, czuję wypalenie w tej relacji. Pomimo ogromu trudu wkładanego w tą relację, czuję się w niej, jak obywatel drugiej kategorii, a moje potrzeby (głównie potrzeby namiętności i seksu) pozostają cały czas niezaspokojone, wręcz sfera erotyczna staje się coraz bardziej nieistotna. Sprawia to, że czuję wypalenie i coraz większy brak chęci do wykazywania inicjatywy oraz spełniania jej potrzeb. Czy będąc w związku z osobą chorującą na depresję takie poczucie jest normalne? Jak mogę zadbać o siebie i swoje potrzeby w tej relacji?

Dzień dobry, Pana sytuacja jest bardzo trudna, gdyż z jednej strony partnerka potrzebuje Pana wsparcia, a z drugiej również Pan go potrzebuje, co ogranicza Pana możliwości wsparcia drugiej osobie. Dlatego coraz częściej może Pan czuć wypalenie i brak chęci działania, pomocy. To wskazuje na nierównowagę w tym, co Pan dostaje względem tego, co Pan daje w związku. W obecnej sytuacji pewnie trudno jest oczekiwać od partnerki większego zaangażowania ze względu na depresję, dlatego, aby zadbać o potrzeby własne potrzebuje Pan uzyskać wsparcie w inny sposób.

Taką formą pomocy jest psychoterapia indywidualna. Psychoterapeuta wspiera Pana w trudnościach, co pomaga odzyskać siły, a także badać razem z Panem, co dalej w tej sytuacji chciałby Pan zrobić.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.