Jak leczyć napadowe ataki kaszlu?

Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc w znalezieniu przyczyn napadowego kaszlu u mojej 7-letniej córki. Choruje przeważnie w grudniu, styczniu oraz na przełomie maja i czerwca.Zrobiliśmy testy alergologiczne i wyszło jej minimalne uczulenie na pyłki traw, zbóż oraz orzeszki ziemne,spirometria dobra. Zawsze kiedy zaczyna się kaszel po podaniu syropu w zależności od rodzaju kaszlu, kaszel zaczyna się powoli nasilać. Lekarz rodzinny i alergolog podejrzewają astmę oskrzelową, choć nie są pewni, zawsze każą robić inhalacje z P*** i B*** i S*** 5. Po tej mieszance córka zaczyna się dusić napadowym kaszlem, dosłownie co 30 sekund aż brakuje jej tchu i czasem kładzie rączki do ust by złapać oddech a w konsekwencji wymiotuje. Następnie ma dokładany jakiś silny steryd jak t***, T***, V***, czasami antybiotyki i nic nie pomaga (czasem zastrzyk F - pomaga). 2 tyg temu trafiła do szpitala, ponieważ po 2 tyg. leczenia jej i nieustannym kaszlu, po którym nie mogła się podnieść, poprosiliśmy o przekaz do szpitala. Osłuchowo była czysta, bez gorączki tylko ten niesamowity kaszel. Zrobiono jej rentgena i wyszło jej prawostronne lekkie zapalenie płuc. Prosiłam lekarzy, aby nie dawali jej wziewów ze sterydów i rzeczywiście kaszel zaczynał ustawać aż po kilku dniach całkowicie umilkł. Brała tylko K*** i S***. Proszę o pomoc w znalezieniu przyczyn tak uporczywego kaszlu z jakim musimy się zmagać kila razy w roku. Gdzie szukać pomocy, jakie badania wykonać, aby znaleźć przyczyny (czy to nie krztusiec albo koklusz czy inne choroby z takimi objawami). Co to mononukleoza,czy można zrobić jakieś testy na uczulenie na składniki syropów. Czy można jakoś podnieś odporność i czy spotkali się Państwo z takimi objawami? Z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Rozpoznanie chorób płuc stawiane jest zawsze na podstawie badania osłuchowego, badań obrazowych oraz badań czynnościowych. Trudno jest zatem ocienić w ramach konsultacji internetowej przyczynę dolegliwości Pani córki. Tym niemniej spróbujmy prześledzić Państwa dotychczasową diagnostykę.

Pisze Pani, że lekarze podejrzewają astmę oskrzelową. Złotym standardem rozpoznania astmy oskrzelowej jest spirometria z testem prowokacyjnym, polegającym na podaniu leku rozkurczowego. Czy takie badanie miała wykonywane Pani córka?  Jeśli nie, warto by było je wykonać.

W kwestii reakcji Pani córki na podane glikokortykosteroidy istnieje przypuszczenie, że dochodzi do paradoksalnego skurczu oskrzeli. Jest to stosunkowo rzadkie (1:1000) działanie niepożądane wymagające jednak weryfikacji. Nudności i wymioty także należą do działań niepożądanych wymienionych leków.

W obecnej sytuacji wskazane jest wykonanie pełnego panelu badań diagnostycznych. W tym celu powinna zgłosić się Pani do ośrodka zajmującego się chorobami płuc. W swoim poście nie wspomina Pani, z jakiego miasta pochodzi. Tym niemniej radziłabym skonsultować się w jednej z poradni chorób pulmonologicznych, mieszczących się przy szpitalach pediatrycznych oraz Instytutach pediatrycznych.

Pozdrawiam.