Osoby spożywające napoje alkoholowe powinny być świadome faktu, że łączenie alkoholu z lekami - zarówno dostępnymi wyłącznie na receptę, jak i tymi, które dopuszczono do wolnej sprzedaży - może stać się źródłem problemów. Na przykład, nawet bardzo małych dawek alkoholu przypuszczalnie nie wolno łączyć z lekami antyhistaminowymi i innymi o działaniu uspokajającym. Osoby, które wypijają duże ilości alkoholu mogą wpędzić się w kłopoty, zażywając powszechnie stosowane preparaty w trakcie picia lub w niedługim czasie po jego zaprzestaniu. Osoby starsze powinny zachować tu szczególną ostrożność z uwagi na to, że na ogół przyjmują większe ilości środków farmakologicznych, a zachodzące w ich organizmie procesy fizjologiczne często są z racji wieku upośledzone.
Jednocześnie doradzam uczęszczanie na terapię - leki są ważne, ale psychoterapia pozwoli Pani poradzić sobie z chwiejnym nastrojem.
Jednocześnie u osób leczonych z powodu depresji spożywanie/nadużywanie alkoholu może mieć niekorzystne konsekwencje, gdyż substancja ta może powodować:
• pogorszenie w zakresie funkcji poznawczych (np. uwaga, percepcja, pamięć) i objawów lękowych towarzyszących depresji; to może prowadzić do pogorszenia funkcjonowania i samooceny, będąc paliwem dla samej depresji,
• nasilenie bezsenności towarzyszącej depresji – wtedy również uruchamia się błędne koło: niewyspanie pogarsza funkcjonowanie w dzień, to obniża samoocenę i nasila stany napięciowe, co może dodatkowo pogarszać jakość i ilość snu; ostatecznym efektem najczęściej jest nasilenie samej depresji,
• przyspieszenie metabolizmu leków z następstwem zmniejszenia ich stężenia; farmakoterapia staje się wówczas mniej efektywna, co spowalnia lub uniemożliwia uzyskanie poprawy w zakresie objawów depresyjnych.
Pozdrawiam.
www.sferaterapii.pl
Witam!
Jeżeli depresja jest rozpoznaniem prawidłowym i co roku są nawroty, to należy włączyć kurację profilaktyczną, stabilizatorami napędu i nastroju, które dość skutecznie zabezpieczają przed nawrotami. W trakcie leczenia Sertraliną nie należy pić alkoholu! Bardzo ważna jest psychoterapia, ew. leczenia eksperymentalne (tylko w niektórych ośrodkach akademickich).
Powodzenia
W. Łuczkowski.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy depresja może utrzymywać się przez wiele lat? – odpowiada Lek. Bertrand Janota
- Diagnostyka w przypadku depresji – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI a alkohol – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Zmiana po leczeniu farmakologicznym depresji – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Życie z psychozą depresyjno-maniakalną – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Jak leczyć depresję sezonową? – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Łączenie leków na depresję z alkoholem – odpowiada Mgr Tomasz Furgalski
- Jak wygląda leczenie osoby z depresją, która jest alkoholikiem? – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Czy stosując ten lek mogę spożywać alkohol? – odpowiada Mgr Martyna Dudzińska
- Nerwica lękowa a stosowanie Setaloftu – odpowiada Mgr Elwira Chruściel