Jak leczyć nawracającą depresję?

Witam Od 6lat leczę się na depresję , z nawrotami ok co roku. Przyjmuje 175mg setaloftu. Staram się o siebie dbać, stosuję D3, naświetlam się lampą. 3 dni temu na imprezie pierwszy raz od wielu miesięcy wypiłam większą ilość alko ok 4 drinki. Następnego dnia odczułam pogorszenie nastroju oraz pojawiły się stany lękowe.Dziś już ich nie odczuwam za to ciągle mam obniżony nastrój. Czy przez swoje głupie zachowanie wywołałam kolejny nawrót ? Czy jest szansa że to minie ?

Jednocześnie doradzam uczęszczanie na terapię - leki są ważne, ale psychoterapia pozwoli Pani poradzić sobie z chwiejnym nastrojem.
Jednocześnie u osób leczonych z powodu depresji spożywanie/nadużywanie alkoholu może mieć niekorzystne konsekwencje, gdyż substancja ta może powodować:

• pogorszenie w zakresie funkcji poznawczych (np. uwaga, percepcja, pamięć) i objawów lękowych towarzyszących depresji; to może prowadzić do pogorszenia funkcjonowania i samooceny, będąc paliwem dla samej depresji,
• nasilenie bezsenności towarzyszącej depresji – wtedy również uruchamia się błędne koło: niewyspanie pogarsza funkcjonowanie w dzień, to obniża samoocenę i nasila stany napięciowe, co może dodatkowo pogarszać jakość i ilość snu; ostatecznym efektem najczęściej jest nasilenie samej depresji,
• przyspieszenie metabolizmu leków z następstwem zmniejszenia ich stężenia; farmakoterapia staje się wówczas mniej efektywna, co spowalnia lub uniemożliwia uzyskanie poprawy w zakresie objawów depresyjnych.
Pozdrawiam.
www.sferaterapii.pl

Witam!
Jeżeli depresja jest rozpoznaniem prawidłowym i co roku są nawroty, to należy włączyć kurację profilaktyczną, stabilizatorami napędu i nastroju, które dość skutecznie zabezpieczają przed nawrotami. W trakcie leczenia Sertraliną nie należy pić alkoholu! Bardzo ważna jest psychoterapia, ew. leczenia eksperymentalne (tylko w niektórych ośrodkach akademickich).
Powodzenia
W. Łuczkowski.