Jak leczyć objawy alergii w oku?

Witam! Wizytę u alergologa mam za kilka dni, niestety objawy wobec oczu nasiliły się bardzo. Czy jest jakiś sposób, środek dostępny w aptece lub domowy sposób aby temu zapobiec? Towarzyszy mi swąd, zaczerwienienie oraz spory dyskomfort. Stosuję dietę, noszę okulary oraz dbam o higienę niestety nie przynosi to zbyt wielkiej ulgi.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jeśli oko ma kontakt z alergenem, to stara się bronić przed „przeciwnikiem”. Walka polega na tym, że ciało produkuje przeciwciała, które zmagają się z substancjami podrażniającymi oko. Objawy tej bitwy są dla Pani dokuczliwe – łzawienie, swędzenie, pieczenie oczu. W pierwszej kolejności należy zatem zastanowić się, czy ma Pani możliwość skrócenia kontaktu z alergenem. Proszę pamiętać, że im dłużej będzie Pani wystawiona na działanie substancji podrażniającej – sierści zwierząt, pyłków traw czy też innych – tym dolegliwości będą trudniejsze do opanowania.

Co do postępowania przy alergii, to na pierwszym miejscu wymienimy konieczność częstego przemywania oczu, rąk i twarzy czysta wodą. Dodatkowo warto w tym czasie zrezygnować ze stosowania soczewek kontaktowych, ograniczyć pracę przy komputerze czy innych monitorach, w miarę możliwości nosić okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz. Uczucie ulgi dadzą zimne okłady na opuchnięte powieki. Jeśli chodzi o środki farmakologiczne, w aptece znajdzie Pani duży wybór preparatów pomocnych w łagodzeniu objawów, między innymi kropli na alergię lub płynów do przemywania oczu.

W tym artykule znajdzie Pani więcej informacji na temat skutecznych sposobów na alergię: https://portal.abczdrowie.pl/co-jest-skuteczne-na-alergie.

W naszym serwisie kilka czytelników zadało już podobne pytania, zachęcam do zapoznania się z ich treścią:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alergia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alergia-a-ropiejace-oczy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.