Jak leczyć przepuklinę rozworu przełykowego u 51-latki?

Gastroskopia wykazała przepuklinę rozworu przełykowego w inwersji podwpustowej.przełyk bez zmian patologicznych.Opuszka 12-nicy niezmieniona.Odźwiernik drożny.Żolądek podatny na insulflację powietrzem o elastycznych ścianach. Błona śluzowa antrum, kąta, trzonu i dna żołądka prawidłowa. Mam 51 lat, dolegliwości: zgaga, uczucie pełności, zaparcia, szelesty w uszach-uczucie zalewania w uszach. Proszę o interpretację i radę. Dziękuję.

Lek. Wojciech Zygmunt

Leczenie najczęściej jest zachowawcze. Stosuje się leki z grupy IPP (inhibitorów pompy protonowej) - omeprazol, pantoprazol itp. Ważne jest odpowiednie dawkowanie preparatów. Jeżeli pomimo prawidłowo ustalonych dawek i leczenia nadal występują objawy należy rozważyć możliwość wykonania operacji chirurgicznej (fundoplikacji), która może zmniejszyć występujące dolegliwości. Pozdrawiam i życzę zdrowia.