Jak leczyć taką infekcję intymną u 23-latki?

Od jakiegoś czasu mam infekcję intymną. Nic nie pomaga. Biorę Naraya Plus, bez przerw na krawienie. Ostatnio wypadł mi z pochwy jakby nabłonek. Co to może być? Infekcja intymna wygląda tak: nieprzyjemny zapach, serowate uprawy, lekki ból w podbrzuszu i dyskomfort z lewej strony. Jaki to typ infekcji i czym mogę ją wyleczyć?
KOBIETA, 23 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane objawy sugerują możliwość infekcji grzybiczej pochwy, zwłaszcza gdy występują serowate upławy i nieprzyjemny zapach. Upławy te mogą być spowodowane przez Candida albicans, drożdżaki, które często występują w naturalnej florze pochwy, ale mogą się rozrastać w warunkach sprzyjających, jak np. w przypadku stosowania antybiotyków, osłabienia odporności czy hormonalnych zmian.

Wypadnięcie nabłonka z pochwy może być związane z nasilającą się infekcją lub innym problemem. W leczeniu infekcji grzybiczej pochwy zwykle stosuje się leki przeciwgrzybicze doustne lub dopochwowe, takie jak fluconazole lub klotrimazol. Niemniej jednak konieczna jest pilna wizyta u ginekologa w celu dalszej diagnostyki i leczenia. Lekarz podczas wizyty Panią zbada ginekologicznie (będzie miał okazję zaobserwować wydzielinę oraz jej cechy, wykona USG dróg rodnych oraz jeśli będzie konieczne, pobierze cytologię oraz wymaz pod kątem drobnoustrojów). Na podstawie objawów oraz wyników badań możliwe będzie wstępne określenie rodzaju infekcji, oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Ważne jest również unikanie stosunków płciowych podczas infekcji oraz zachowanie odpowiedniej higieny intymnej. Szczególnie zaleca się jak najczęstsze podmywanie samą wodą bez płynów oraz używanie bielizny bawełnianej, a także sypianie bez bielizny. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.