Czy można złagodzić objawy jakimiś środkami bez recepty?

Od pewnego czasu występuje u mnie świąd sromu oraz wejścia do pochwy, ból oraz pieczenie podczas stosunku, nieprzyjemny może lekko podobny do rybiego zapach oraz żółtawy śluz z pochwy(próbowałam łagodzących globulek bez recepty, możliwe ze to akurat po nich, nie pamietam jak było wczesnej), na wargach sromowych osadza się śluz(?) przypominający twaróg. Dodam, że używam krążków antykoncepcyjnych oraz prezerwatyw. Od razu pomyślałam o infekcji grzybiczej albo bakteryjnej, ale nie jestem specjalista. Co mogę na to poradzić w sytuacji kiedy nie mogę się skontaktować z ginekologiem? Można złagodzić objawy jakimiś środkami bez recepty?

Redakcja abcZdrowie

Witam, faktycznie Pani objawy wskazują na infekcję o podłożu bakteryjnym albo grzybiczym. Rodzaj nieprzyjemnego, rybiego zapachu oraz ból i pieczenie pochwy raczej przemawiają za infekcją bakteryjną, która niestety wymaga leczenia antybiotykami. W tej sytuacji mogę zasugerować konsultacje telefoniczne z ginekologiem, być może opis objawów wystarczy mu, by wystawić e-receptę. Dużo łatwiej uporać się z grzybiczym zapaleniem pochwy – upławy wówczas trudno pomylić z jakąkolwiek inną infekcją, bo są białe, gęste i serowate. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy. Wówczas można ratować się globulkami dostępnymi bez recepty, działają one również na infekcje o podłożu mieszanym, więc może Pani spróbować. Poza tym warto jak najszybciej włączyć do leczenia probiotyki – dostępne są w postaci tabletek doustnych oraz żelu do smarowania okolic intymnych. Mają na celu przywrócenie właściwego pH pochwy, a tym samym wspomagają kurację i zapobiegają nawrotom infekcji. O właściwej florze bakteryjnej pochwy przeczyta Pani tu: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje. Jeśli infekcja nie ustąpi, proszę nie zwlekać z decyzją o skontaktowaniu się z ginekologiem, ponieważ nieleczone infekcje grzybicze i bakteryjne mogą być przyczyną poważniejszych schorzeń, w tym nawet nowotworów. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.