Jak leczyć taki ból nadgarstka?

Witam, od czasu 2 tygodnie boli mnie nadgarstek, na początku ból taki umiarkowany, po kilku dniach ból sie nasilił i utrzymuje się do teraz. Ból pojawił się po udziale w akcji straży pożarnej w której służę, podczas wichury nosiłem ścięte konary. Czy to nadwyrężenie czy coś poważnego? Rodzaj bólu: Piekący, czasami promieniuje w górę ramienia, silny poziom bólu podczas unoszenia nadgarstka w górę oraz na boki, najbardziej boli przy wyprostowanych palcach. Brak problemu z zaciskaniem i chwytaniem przedmiotów. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Problem zdrowotny, o którym Pan pisze może dotyczyć szerokiej grupy osób w każdym wieku, wykonujących różne prace fizyczne.

Z opisu dolegliwości wynika, że prawdopodobnie cierpi Pan na zespół cieśni nadgarstka. Jest to częsta choroba, której przyczyną jest ucisk na nerw pośrodkowy. Za wszystkie nieprawidłowe zmiany może odpowiadać ucisk mechaniczny.

Zespół cieśni nadgarstka często nie ma konkretnego podłoża chorobowego, jednakże zdarza się, że mogą towarzyszyć takie przypadłości, jak: choroby reumatyczne, akromegalia, gruźlica, a także schorzenia związane z wykonywaną pracą zawodową, jak przeciążenie kończyny górnej.

Pana zawód również może nieść takie ryzyko urazu i rozwinięcia się wspomnianej choroby. Przypadłość ta charakteryzuje się zazwyczaj nieprzyjemnymi dolegliwościami bólami w okolicach kciuka, a także okolic innych palców. Występuje przy tym mrowienie, drętwienie, a także dyskomfort. Charakterystycznym objawem jest problem z wykonywaniem pewnych ruchów chorą ręką i dłonią.

Ze względu na odległość bardzo trudno jest ocenić Pana przypadłość. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ortopedą. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym wskaże dalsze czynności postępowania.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została określona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-ciesni-nadgarstka

https://uroda.abczdrowie.pl/zespol-kanalu-nadgarstka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.