Co robić z tymi bólami nadgarstka u 19-latka?

Mam problem z nadgarstkiem prawej ręki. Od kilku lat, co jakiś czas (raz na kilka miesięcy) gdy nadwyręże prawy nadgarstek boli mnie tam kość. Ból nie jest jakiś ogromny ale bywa uciążliwy i powstrzymuje od fizycznych czynności, występuje on gdy ruszam nadgarstkiem. Utrzymuje się zazwyczaj do kilku dni. Jest to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nadgarstek jest misternym i stosunkowo nowym "wynalazkiem" natury, występującym w takiej formie praktycznie tylko u ludzi. Zbudowany jest z wielu delikatnych struktur, które dość łatwo mogą ulec uszkodzeniu lub nadwerężeniu. Ból nadgarstka po przeciążeniu, jaki Pan opisuje, jest rzeczą normalną szczególnie w młodym wieku, kiedy kości jeszcze nie przestały rosnąć i nie uległy ostatecznemu utwardzeniu.

Nadwyrężony staw między przedramieniem a dłonią, to najczęściej efekt wykonywania powtarzalnych czynności, np. wielogodzinnego używania klawiatury, operowania myszką czy smartfonem. Ruchy te wymuszają długotrwałe, nienaturalne ułożenie dłoni, co prowadzi do nadmiernego obciążenia stawu. Częste bóle nadgarstków nierzadko dotykają także osoby aktywne fizycznie.

Typowymi objawami przeciążenia jest ból w nadgarstku nasilający się podczas ruchów ręką, osłabienie zdolności chwytnych oraz promieniowanie bólu do wyższych partii kończyny, np. przedramienia.

Po nadwerężeniu omawianego stawu należy przede wszystkim unikać forsowania dłoni i w miarę możliwości ograniczyć jego ruchomość. Można stosować zimne okłady, a także preparaty w formie żelów, maści i kremów działających przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Przede wszystkim zaleca się zaprzestanie wykonywania czynności, która wywołała dolegliwość.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-nadgarstka-przy-zginaniu-a-praca-przy-komputerze,

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-ciesni-nadgarstka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.